News

NAJNOWSZE WPISY
13
Styczeń 2019

OCHRZCZONY

Liturgię Słowa Święta Chrztu Pańskiego,

rozważa o. Kajetan Kowalski OFM

1 czytanie: Iz 40, 1-5. 9-11
Psalm 104
2 czytanie: Tt 2, 11-14; 3, 4-7
Ewangelia: Łk 3, 15-16. 21-22

 

Ewangelie przedstawiły nam różne wydarzenia, dzięki którym dowiadujemy się, kim jest Jezus, ale trzy spośród nich mają znaczenie szczególne. To objawienie się Chrystusa mędrcom ze Wschodu, chrzest w Jordanie i wesele w Kanie Galilejskiej. Dziś czytamy opowiadanie Ewangelisty Łukasza o tym, jak Jezus został ochrzczony przez Jana. Dzięki temu przekazowi poznajemy Jego tożsamość. Dowiadujemy się, że jest On Synem Bożym.

Jeśli często bywamy w kościele i słuchamy Ewangelii, to być może oswoiliśmy się z tą prawdą i nie zwracamy na nią uwagi. Ale dla tych, którzy fizycznie mieli do czynienia z Jezusem w Nazarecie, był on cieślą, synem cieśli i dlatego powątpiewali o Nim (Mk 6,3). Czy jednak dla mnie tożsamość Nazarejczyka, a mianowicie to, że jest Synem Bożym, jest oczywista? Jakie ma dla mnie znaczenie ta prawda wiary?

Maryja, Matka Jezusa, usłyszała dwanaście lat po Jego narodzeniu, że powinien być w tym, co należy do Jego Ojca, nie zrozumiała tych słów (Łk 2,49-50). Jeśli wydaje mi się, że wszystko już wiem o Chrystusie, to warto postawić wielki znak zapytania nad moją wiedzą i zacząć prosić o szczególny dar Ducha Św., by pomagał mi coraz głębiej rozumieć, co znaczy, że Jezus jest Synem Bożym.

Pierwsze pytanie, jakie warto dziś postawić, brzmi: kim jest Jezus z Nazaretu?

Drugie natomiast – kim jestem ja?

Przyjąłem chrzest św. Jakie ma dla mnie znaczenie ten sakrament? Czy jest to dla mnie sprawa przynależności do Kościoła? To na pewno coś bardzo ważnego. Czy jest to sprawa podporządkowania życia określonej moralności? To też jest ważne. Ale czy stawiam sobie pytanie o moją tożsamość, o to, kim jestem, czy uświadamiam sobie moją godność dziecka Bożego.

Jeśli wydaje mi się, że tu wszystko jest oczywiste, to warto postawić wielki znak zapytania nad moją wiedzą i zacząć prosić Ducha Św., by pomagał mi coraz głębiej rozumieć, co znaczy być dzieckiem Bożym.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *