News

NAJNOWSZE WPISY
30
Kwiecień 2016

BNN – VI Niedziela Wielkanocna (rok C)

Droga do pokoju wewnętrznego

o. Mieczysław Żelazny OFM

1 czytanie: Dz 15, 1-2. 22-29

Psalm 67

2 czytanie: Ap 21, 10-14. 22-23

Ewangelia: J 14, 23-29

 

Różne są tęsknoty człowieka. W miarę upływu lat szukam pokoju. Muzyka, wycieczki górskie, książki, i różne inne miejsca gdzie szukam pokoju. Szukając pokoju w świecie ciągle czuję się niezaspokojony, Wciąż czuję że to nie jest to czego szukam.

Ewangelia z kolejnej, szóstej niedzieli wielkanocnej znów podaje słowa Pana Jezusa o pokoju który On nam daje. „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam”. Jednocześnie dodaje, że inny jest pokój świata, w którym żyjemy, a inny pokój, który daje Pan Jezus. Ta sama Ewangelia mówi wcześniej o zachowaniu nauki, którą przyniósł Pan Jezus. Rozumiem to tak, że jeśli szukam pokoju, który daje Pan Jezus powinienem zachować Jego naukę.

Znajdujemy też bardziej konkretne wskazania. W dziele “O naśladowaniu Chrystusa” czytamy:

Synu nauczę cię teraz, jaka droga wiedzie do pokoju. Staraj się spełniać raczej cudzą wolę niż własną. Zawsze wybieraj mniej niż więcej. Szukaj zawsze niższego miejsca i poniżaj się przed innymi. Pragnij zawsze i módl się, aby działa się w tobie jedynie wola Boga. Właśnie taki człowiek osiągnie sferę pokoju i spoczynku.

Świat uczy inaczej: najważniejsza jest moja wola; aby być szczęśliwy muszę mieć dużo; no i mieć jak najwięcej “lajków” – żadnego uniżenia.

Gdy jednak choć na chwilę dotknie mnie Boży pokój, wiem, że warto wejść na drogę, która wiedzie do pokoju – pokoju, który daje Pan Jezus.

1 Komentarz

najważniejsza Jego wola

przyjaźń ludzka to JEG dzieło

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *