News

NAJNOWSZE WPISY
16
Kwiecień 2017

To zmartwychwstał czy nie?!

Liturgię Słowa Poniedziałku w Oktawie Wielkanocy,
rozważa o. Bonawentura Wierzejewski OFM

1 czytanie: Dz 2, 14. 22b-32

Psalm 16

Ewangelia: Mt 28, 8-15

 

Jezus Chrystus zmartwychwstał!

Zatem nasza wiara nie jest mdłym systemem etycznym dla bladych dziewic i pulchnych ludzi bez zarostu.

Zatem wszystkie Chrystusowe obietnice – wspaniałe, piękne i straszne – są prawdą. Niebo, piekło, raj, walka zastępów wyżyn niebieskich, uzdrawiająca moc przebaczenia – krwiobieg Mistycznego Ciała – to wszystko prawda…

…dlaczego więc skłamali? Co kazało faryzeuszom – „oddzielonym”, „świętym” na wzór Bożej świętości, co kazało arcykapłanom, uczonym w Piśmie, przywódcom błogosławionego Izraela – kłamać? W obliczu Prawdy?

To nie był zwykły Człowiek. To prorok – nie, więcej niż prorok. Był dobry, nawet dla faryzeuszy. Przebaczał, nawet Kajfaszowi – „Nie poczytaj im tego grzechu…”. I zmartwychwstał – jak zapowiedział. To nie uczniowie wykradli Jego ciało, to nie ogrodnik – jak wydawało się oślepłej od łez Marii Magdalenie. On powstał z martwych.

Anioł zstąpił z nieba, jaśniejąc jak Jutrzenka, jak Gwiazda Poranna – i odsunął kamień. Tuzin twardych żołnierzy, Rzymian zaprawionych w boju i okrucieństwie, było tego świadkiem.

A jednak skłamali. Dlaczego?

Odrzucili Mesjasza – już dawno, lata temu, i wybrali służbę własnym pragnieniom – własnej wizji.

Odrzuciwszy Mesjasza – nazywając, jak saduceusze, bajką nieśmiertelność duszy, piekło, raj, uznając Jezusa za niebezpiecznego wizjonera (sic!), który niweczy struktury, stabilność, porządek, prawo (dochód…) – uznali, że nawet kłamstwo jest dobre, by zwalczać za wszelką cenę to  K ł a m s t w o  Jezusa… Jakże to? Bóg – czysty, nieskazitelny, nienawidzący grzechu Twórca 600+ Przykazań Antygrzechowych miałby od teraz mieszkać z Marią Magdaleną  i Zacheuszem? A nie z nami?

Albo z nami – albo – nie zmartwychwstał!

„Tymczasem Chrystus zmartwychwstał” wesoło zaśmiał się pewien faryzeusz (!?) – apostata…

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *